Co k tomu budeme potřebovat?

  • Dřevěné rámy – někdy nazývané jako blindrámy, lišty. Budeme potřebovat 4ks. Pokud budeme chtít napínat plátno ve tvaru čtverce pořídíme 4ks o stejné velikosti, pokud budeme chtít plátno ve tvaru obdélníku použijeme 2ks kratší velikosti a 2ks delší (např.: 40 x 60 cm). Při větších rozměrech (z pravidla od 100 cm), ale musíme počítat s pořízením také středové příčky, která zabraňuje kroucení rámu, u ještě větších rozměrů jsou pak zapotřebí příčky 2 nebo křížová podpěra rámu.
  • Dřevěné klínky – na dopnutí (někdy jsou součástí k rámům, ale u některých výrobců je nutné je pořídit zvlášť. Do každého rohu budeme potřebovat 2ks, takže celkem 8ks
  • Plátno – můžete si vybrat z velkého množství nabídek v obchodech. Najdete tam jak bavlněné, tak lněné plátno, ale i jejich různé směsi. Rozměr si určíte podle velikosti rámu, přesah by měl být cca 5cm na každé straně.
  • Sponkovačku – ideálně samonastřelovací určenou přímo k těmto účelům (popř. k čalounění), pokud nemáme postačí nám hřebíčky (krátké, ideálně určené k čalounění)
  • Kladivo – nejlépe gumové na zatloukání rámu

 

Jak napnout plátno na rám?

  • Připravíme si 4ks rámu. Opatrně nasuneme rohy do sebe tak, aby nám vytvořil předpokládaný tvar (čtverec či obdélník). Postupně stloukáme ze všech stran gumovým kladivem, pokud jej nemáme, můžeme použít i kovové kladivo ovšem s použitím „tlumítka“ úderů, aby se Vám měkké dřevo rámu nepoškodilo.
  • Jakmile je rám pevný a rohy svírají pravý úhel, vložíme do připravených dírek vypínací klínky, ty nám pomohou zkorigovat pravé úhly. Potom položíme rám na nachystané plátno (v případě již potištěného plátna tiskem nahoru abychom správně usadili rám) a odměříme jej (cca 5cm přesah přes rám na každé straně). Stříhání je ideální na stole či na podlaze, jednoduše na rovné ploše.
  • Na vystřižené/vyříznuté plátno (v případě již potištěného plátna položíme plátno tiskem dolu) položte rám kulatou stranou dolů. Rovnou stranu lišty vidíte před sebou a na ní budete z každé strany přichytávat plátno k rámu nastřelovací pistolí (sponkovačkou). Pokud ji nemáme, tak krátkými hřebíčky. Látku zahněte, abyste měli čistý sklad, který se netřepí. Začněte na jakékoliv straně a pokračujte dokola kolem rámu, látku nemusíte silou vypínat, jen lehce rukou či vypínacími kleštěmi přeložte,
  • přesahující rohy můžete založit podle vašeho zvážení. Každý malíř má svůj "styl". Někdo přebytečnou látku trochu sestřihne a pak postupně přeloží doprostřed a přicvakne, někdo nechává delší a nevadí mu sklady více přes sebe. Dávejte jen pozor, jak vypadá finální podoba rohu z přední strany, tam, kam budete malovat, aby se tam nevytvořil nežádoucí sklad.
  • Jemným poklepáním prstů zjistíme, jestli jsme odvedli dobrou práci. Mělo by znít jako bubínek.

 

Máme hotovo a můžeme plátno pověsit či začít pracovat.